Fluor jest substancją, która, według dentystów, jest elementem niezbędnym do wzmacniania zębów. Wielu z nas dostarcza go do organizmu z codziennej diecie poprzez spożywanie takich produktów jak żółty ser, orzechy czy chociażby produkty zbożowe. Fluor jest jedną z najbardziej znanych aktywnych substancji przeciw próchniczych.
Fluoryzacja u dzieci ma znaczenie
Fluoryzacja u dzieci stosowana jest przede wszystkim w celach profilaktycznych. Powszechnie wiadomo, że młodzi ludzie nie są w stanie prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Dodatkowym utrudnieniem dla nich jest fakt, że rosnące zęby są zdecydowanie bardziej podatne na niedobory składników mineralnych. Fakt ten znacząco wpływa na powstające uszkodzenia. Stąd też u dzieci stosuje się powszechnie fluoryzację. Zabieg ten wzmacnia zęby a przede wszystkim działa przeciwpróchniczo.
Czy fluor działa szkodliwie?
Fluor zdecydowanie nie jest szkodliwy dla organizmu i zdrowia ludzkiego jeżeli stosuje się go prawidłowo. Wszystko co jest dostarczane w nadmiarze szkodzi. Tak też jest z fluorem, który w takich przypadkach negatywnie wpływa na zęby i zdrowie człowieka. Ważne jest, że fluoryzację należy przeprowadzać tylko i wyłącznie w gabinecie dentystycznym po wcześniejszej konsultacji z dentystą. W innym przypadku może on mieć negatywny wpływ na żeby i doprowadzić do demineralizacji szkliwa.
Jak przebiega zabieg fluoryzacji zębów u dzieci?
Fluoryzacja kontraktowa lub egzogenna to nietrwający długo zabieg (zazwyczaj kilka minut). W czasie jego trwania dentysta, na wcześniej oczyszczone zęby, nakłada preparat zawierający duże stężenie np. fluorku sodu. Takie stężenie aktywnego fluoru powoduje, że zabieg przeprowadzony zostanie prawidłowo. Preparat najczęściej występuje w postaci żelu lub też specjalistycznej pianki smakowej co znacznie ułatwia jego aplikacje. Zabieg jest całkowicie bezbolesny dla dziecka i trwa kilka minut. Przeprowadzany w specjalistycznym gabinecie dentystycznym jest całkowicie bezpieczny.
A co się dzieje po samym zabiegu fluoryzacji?
Dentysta przed przeprowadzeniem zabiegu fluoryzacji najczęściej informuje rodzica o trzech podstawowych zaleceniach. Po pierwsze, i najbardziej istotne, dziecko przez dwie godziny po zabiegu fluoryzacji nie powinno ani jeść ani też pić. Następnie ważne jest, aby pamiętać, że nie ma możliwości mycia zębów przez około 12 godzin od wykonania zabiegu. Rodzic powinien również pamiętać o tym, że fluoryzację dobrze jest powtarzać co około pół roku, aby przynosiła prawidłowe rezultaty.
Korzyści płynące z fluoryzacji u dzieci
Najważniejszą zaletą wydaje się fakt, że stosowanie profilaktyki fluorowej przynosi znaczące efekty w walce z próchnicą, ponieważ fluor hamuje namnażanie się bakterii próchnicotwórczych. Fluoryzacja przeprowadzana od małego wzmacnia zęby a co za tym idzie pozostają one wzmocnione już na całe życie. Dzięki fluoryzacji minimalizujemy pojawianie się kamienia nazębnego. Fluor wytwarza na zębach powłokę chroniąc je przed szkodliwym działaniem kwasów, a także wzmacnia szkliwo.