Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów negatywnie wpływa na stan całego organizmu. Najpoważniejsze skutki zdrowotne bycia nałogowym palaczem – zmiany nowotworowe, choroby układu krążenia – przysłaniają pozornie błahe objawy i stany chorobowe. Jednym z najczęściej bagatelizowanych skutków palenia jest uszkodzenie tkanki nazębnej i choroby jamy ustnej.
Zmiana zabarwienia zębów
Najbardziej nieestetycznym i powszechnym efektem dostarczania do organizmu nikotyny jest zmiana zabarwienia zębów. Kiedyś białe, lśniące korony, stają się matowe i żółte. Zęby nie są dobrze zamocowane w dziąśle i są zagrożone przedwczesnym wypadnięciem. Poza zmianą zabarwienia i nadmierną ruchliwością koron zły stan uzębienia przejawia się:
- jasnobrązowym lub brunatnym nalotem w okolicy szyjki zębowej
- próchnicą
- przebarwieniami uzupełnień stomatologicznych
Kancerogeneza
Kancerogeneza to cykl zmian zachodzących w komórce organizmu, prowadzących do powstania nowotworu. Blisko 90% zmian rozwijających się w jamie ustnej ma charakter płaskonabłonkowy – są to zmiany złośliwe. Ich rozwój poprzedzają stany zwiastujące, takie jak:
- leukoplakia,
- erytroplakia,
- erytroleukoplakia,
- trudne do zagojenia owrzodzenia.
We wszystkich tych stanach palenie tytoniu jest czynnikiem, przyczyniającym się do ich powstawania. Bardzo ważne są profilaktyczne badania – zgłaszajmy się do lekarza z każdą zmianą, która nas niepokoi. Należy szczególnie zadbać o owrzodzenia i wykwity, które nie goją się przez ponad 14 dni mimo wdrożonego leczenia.
Leukoplakia
Zmiana objawiająca białymi plamami lub smugami na powierzchni błony śluzowej. Nieleczony stan chorobowy może przeistoczyć się w raka płaskonabłonkowego. Ryzyko zapadnięcia na leukoplakię zwiększa się przez:
- Spożywanie alkoholu
- Palenie tytoniu
- Urazy mechaniczne błony śluzowej
- Przewlekłe stany zapalne jamy ustnej
Zauważając białe przebarwienia na wewnętrznej stronie policzka, należy skonsultować się z dentystą Piła, który zleci badanie histopatologiczne i skontroluje proces leczenia.
Problemy z gojeniem ran
Niezależnie czy borykamy się z drobnymi aftami, czy jesteśmy w trakcie rekonwalescencji po zabiegu chirurgii stomatologicznej, proces gojenia tkanek i błon śluzowych narażonych na kontakt z nikotyną i substancjami smolistymi, jest znacznie dłuższy niż w przypadku zdrowych tkanek. Zawarta w papierosach nikotyna zmniejsza ukrwienie komórek, zakłócając ich funkcje, również te regeneracyjne – utrudnione jest stworzenie nowego fragmentu tkanki w miejscu ubytku.
Implantacja
Braki w uzębieniu znacząco obniżają komfort życia – nie uśmiechamy się tak szeroko, jak byśmy chcieli lub obawiamy się, że ktoś zauważy nasze niekompletne uzębienie w trakcie rozmowy. Ku uciesze osób zmagających się z tą przypadłością, specjaliści opracowali system implantacji stomatologicznej. Jest to coraz częściej wykonywany zabieg, zarówno u palaczy, jak i tytoniowych abstynentów. Niestety, w nielicznych przypadkach może dojść do odrzucenia implantu. Wówczas w jamie ustnej pojawia się stan zapalny, opuchlizna i zaczerwienienie wokół wszczepu. Nietolerancja ciała obcego przez organizm może być spowodowana:
- chorobą autoimmunologiczną, np. cukrzycą
- alergią na składniki implantu – nikiel może powodować nadwrażliwość
- słabym ukrwieniem i upośledzeniem regeneracji tkanki – ryzyko wystąpienia powikłań o tym podłożu jest większe u osób palących
- niewyleczoną infekcją w pobliżu miejsca wszczepienia implantu
Stomatolog Piła – wsparcie w leczeniu zębów
Zdajemy sobie sprawę, że nałóg nikotynowy jest niekiedy silniejszy od człowieka i trudno jest go porzucić. Dlatego podkreślamy, jak ważne jest profilaktyczne badanie stomatologiczne u osób palących – wczesne wykrycie objawów choroby tkanki zębowej lub jamy ustnej, jest szansą na skuteczne leczenie.
W centrum stomatologicznym Twój Stomatolog otoczymy Cię opieką i zadbamy o przeprowadzenie efektywnego leczenia. Wprowadzimy Cię w świat profilaktyki i codziennej higieny jamy ustnej, byś mógł zadbać o uzębienie w domowym zaciszu, a wizyta w gabinecie była przyjemnym obowiązkiem.