Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wczesna interwencja ortodontyczna jest ważna przede wszystkim z punktu widzenia osoby dorosłej. Zadbanie o zdrowych i piękny uśmiech jeszcze w okresie dziecięcym będzie owocowało w dorosłym życiu. Mówi się o tym, że aż 80% dzieci w przedziale wiekowym od 7 do 18 roku życia ma wadę zgryzu. Niestety nie dla każdego jest to istotna kwestia. Stąd też pojawiają się problemy w życiu dorosłym z prawidłowym zgryzem.
Obserwacja dziecka już od maleńkości
Niestety wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego na co tak naprawdę powinni zwracać uwagę jeżeli chodzi o aparat mowy swojego dziecka. Istotne jest żeby już w okresie niemowlęctwa obserwować dziecko. Sam sposób kładzenia i karmienia dziecka ściśle zbiega się z rozwojem aparatu mowy w tym żuchwy. Również podawanie nieodpowiedniego smoczka ma ogromne znaczenie w prawidłowym procesie rozwoju zgryzu.
Co powinno skłonić rodzica do wizyty z małym dzieckiem u ortodonty?
Warto przede wszystkim zaznaczyć, że jeżeli stomatolog i lekarz pediatra nie widzą żadnych wskazań do wizyty u ortodonty to nie należy tego robić. Często wspomina się o tym, że pierwsza wizyta, w razie konieczności, powinna mieć miejsce kiedy zaczynają się wyżynać zęby stałe czyli, w zależności od indywidualnego rozwoju dziecka, około 6 lub 7 roku życia. Kolejna powinna nastąpić kiedy dziecko pozbędzie się już zębów mlecznych tj. około 11 do 13 roku życia.
Istnieje wiele elementów, które rodzic powinien obserwować w funkcjonowaniu swojego dziecka. Istotne jest to w jaki sposób dziecko oddycha (oddychanie ustami nie jest wskazane). Zauważone przez rodzica zgrzytanie zębami czy też nadmierne ich zaciskanie również będzie niepokojącym sygnałem. Wizualne aspekty takie jak chociażby wystające przednie górne zęby tzw. kły, a także zbyt duże przerwy między zębami lub brak miejsca w jamie ustnej dla nowych zębów. Są to wszystko powody, które powinny dać rodzicowi do myślenia.
Przebieg leczenia ortodontycznego u dzieci
W pierwszym etapie odbywa się wywiad z lekarzem. Pytanie kierowane są głównie do rodziców dziecka, ponieważ to oni mają większą wiedzę na jego temat niż ono samo. Ortodonta pyta między innymi o przebieg porodu czy też szkodliwe zachowania czy przyzwyczajenia dziecka. Kolejnym etapem są oględziny jamy ustnej dziecka. Lekarz sprawdza jak położone są zęby, dotyka mięśni twarzy a także sprawdza stawy skroniowo-żuchwowe. Istotne jest również jak dziecko przełyka ślinę oraz czy prawidłowo oddycha. Wbrew pozorom bardzo istotna jest również postawa dziecka. Po szczegółowych badaniach zawsze przychodzi czas na wykonanie zdjęć na specjalistycznym sprzęcie. Najczęściej wykonywane są zdjęcia panoramiczne. Często też wykonuje się zdjęcie boczne czaszki i twarzy. W szczególnych przypadkach potrzebne jest również zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych. Bardzo często zdarza się także, że pobierany jest wycisk zębów małego pacjenta, aby łatwiej byłoby wykonać dla niego aparat na zęby.
Kolejne wizyty będą poświęcone doborowi aparatu, wyjaśnieniu planu leczenia dziecka, a także otrzymaniu ścisłych zaleceń dotyczących wizyt kontrolnych oraz tego co można i czego nie można spożywać mając na zębach aparat ortodontyczny.