Istnieje powszechne przeświadczenie, że dopóki dziecko nie ma jeszcze ząbków, taka pielęgnacja nie jest niezbędna wśród podstawowych zabiegów toaletowych. Takie stanowisko spotyka się ze zdecydowaną reakcją stomatologów, którzy przekonują, że pielęgnację jamy ustnej należy zacząć już od bezzębnych dziąseł, ponieważ są w nich już zawiązki ząbków.
Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że higiena jamy ustnej niemowlaka jest koniecznością. Istnieje powszechne przeświadczenie, że dopóki dziecko nie ma jeszcze ząbków, taka pielęgnacja nie jest niezbędna wśród podstawowych zabiegów toaletowych. Takie stanowisko spotyka się ze zdecydowaną reakcją stomatologów, którzy przekonują, że pielęgnację jamy ustnej należy zacząć już od bezzębnych dziąseł, ponieważ są w nich już zawiązki ząbków. Ponadto regularne czyszczenie jamy ustnej noworodka oswaja go z tym zabiegiem i wyrabia dobre nawyki, które na przyszłość zaprocentują.
Rozwój zawiązków zębów mlecznych dziecka zaczyna się już w okresie płodowym, między 2 a 4 miesiącem ciąży. W tym okresie powstaje listewka zębowa, z której powstaje 20 zawiązków zębów mlecznych. Do momentu narodzin dziecka dochodzi do procesów mineralizacji zawiązków. W większości przypadków ząbkowanie rozpoczyna się około 6 miesiąca życia. Jest to proces bolesny i często bardzo nieprzyjemny dla dziecka.
W momencie pojawienia się pierwszych zębów mlecznych należy dbać o rozszerzoną higienę jamy ustnej. Oprócz jałowej gazy do usuwania resztek pokarmu, rozpoczynamy stosowanie miękkiej szczoteczki do zębów z małą główka oraz past dedykowanych niemowlętom (z obniżoną zawartości fluoru). Pasty dla niemowląt powinny zawierać nie więcej niż 500 ppm jonów fluoru. Mycie zębów powinno obejmować wszystkie powierzchnie zęba. Dziecko nie umie wypluć pasty, dlatego należy używać jej w małej ilości, a do usunięcia resztek z jamy ustnej zastosować zwilżoną gazę. Proces ten należy powtarzać dwa razy dziennie. Systematyczność i powtarzalność pozwoli na wyuczenie prawidłowych nawyków, które zagwarantują lepsze zdrowie zębów w przyszłości.