W dzisiejszych czasach niemal każdy marzy o tym, by mieć białe, idealnie równe zęby. Piękny uśmiech – jako nieodłączny element tak zwanego pierwszego wrażenia – ułatwia funkcjonowanie na rynku pracy czy nawiązywanie kontaktów towarzyskich. Dokładając starań o utrzymanie zębów w nienagannym stanie, należy dbać przede wszystkim o ich zdrowie. To zaś wymaga nie tylko codziennej higieny jamy ustnej, ale też regularnych wizyt u stomatologa.

Pacjenci unikają stomatologa. Wielu z nich fotel dentystyczny kojarzy się z bólem i dyskomfortem. To błędne myślenie, ponieważ to właśnie dzięki częstym wizytom u dentysty, można oszczędzić sobie uciążliwego, a do tego zwykle kosztownego leczenia.

Dorośli powinni odwiedzać dentystę raz na pół roku. O ile lekarz nie zaleca inaczej, taka częstotliwość wizyt, jest optymalna, gdyż nie pozwala na rozwinięcie się ewentualnych chorób, bądź wykrycie ich we wczesnym stadium. Dzieci powinny odwiedzać gabinet raz na trzy miesiące. Ze względu na słabszą mineralizację zębów u dzieci, a zatem większą skłonność do próchnicy, najmłodsi powinni odwiedzać stomatologa co kwartał. Zwlekając z wizytą, działamy na własną niekorzyść – zdrowotną u naszych pociech i finansową u rodziców związaną z większym kosztem późniejszego, ewentualnego leczenia.